![Usain Bolt, nejrychlejší člověk světa, užívá v tréninku stejný stroj jako my.](https://1bc791bc18.clvaw-cdnwnd.com/a614cc90a1085d24d7c55a9930bb18b8/200000044-0edd80edda/Usain-Bolt-EMS-400x400.jpg?ph=1bc791bc18)
Novinka? Vůbec ne.
Na úvod je dobré si velice stručně říct něco málo z historie samotného elektro myo stimulačního tréninku, dříve než se vrhneme do detailů, jak ona technologie funguje.
Experimentálně se elektrická stimulace svalů začala používat již v 50. letech minulého století. Někoho to potěší, jiného méně - dříve než západní svět, se elektrická svalové stimulaci věnovali sovětští vědci. I díky náskoku v technologii pak první profesionální známky úspěchu dosáhl sovětský tým atletů na olympiádě v Montrealu v roce 1976, díky dlouholetému výzkumu Dr. Yakova Kotse.
Dnes je EMS v profesionálním sportu prakticky standardem, přesto u nás ještě nedosahuje popularity, kterou si zaslouží. Ve světě se taktéž velice těší oblibě i v komerční sféře.
V České republice se EMS v komerční sféře vyskytuje od roku 2014 a dnes je po republice přes 100 EMS studií.
Po celém světě kromě nás, obyčejných lidí, kteří si zamilovali výhody a účinnost EMS tréninku, využívají trénink i tisíce nejlepších sportovců a celebrit. A to třeba i takový formát, jako Usain Bolt, nejrychlejší sprinter planety, využívajíc stejný stroj značky Miha Bodytec - stroj na kterém si můžete i Vy zacvičit u nás.
Základní funkce svalů
Abychom lépe pochopili, jak funguje elektro-myo-stimulace, pomůže nám alespoň okrajově vědět, jak fungují lidské svaly. Ale protože nejsme odborníci na anatomii svalů a statisticky si troufám říct, že ani většina z vás (skuteční anatomové prominou), výklad trochu zjednodušíme.
Mezi základní typy svalů patří kosterní svalstvo. Pro zjednodušení a udržení pointy můžeme existenci veškerého ostatního svalstva zapomenout (definovali bychom jimi totiž svaly typu srdce, střeva, žaludek atd. - ty se však ve své funkci zcela odlišují a s myo-stimulací mají pramálo společného).
Kosterní svalstvo (též příčně pruhovaná svalovina) zpravidla spojuje různé kosti v našem těle. Ke kostem jsou tyto svaly uchyceny šlachami. Základní funkcí svalů je schopnost kontrahovat (stahovat) a díky tomu uvádějí části těla do pohybu. Kontrakci umožňují vláknité struktury, které se nachází v cytoplazmě svalových buněk. Tyto vláknité struktury se nazývají myofibrily. Pokud se Vám to "myo... něco" už zdá povědomé, pak ano - zopakujeme si, že EMS je zkratka pro elektro-myo-stimulaci.
Myofibrila je složena z uspořádaných molekul aktinu a myosinu. Tenká aktinová vlákna se zasouvají mezi tlustá myosinová vlákna, čímž se myofibrila zkrátí a dojde ke kontrakci. Impuls ke kontrakci dává svalu mozek - ať už na základě vůle vědomé (zamyslete se třeba nad pravým bicepsem a zatněte ho) nebo automatické (uchopte cokoliv do pravé ruky a a zvedněte to). V obou případech jste vyvolali jeden stah za zhruba vteřinu. Námi využívaná technologie, vyvolává těchto stahů 85 za vteřinu.
![Zdroj Wikipedia (bohužel, není to z naší hlavy)](https://1bc791bc18.clvaw-cdnwnd.com/a614cc90a1085d24d7c55a9930bb18b8/200000045-551be551c1/1280px-Skeletal_muscle.jpg?ph=1bc791bc18)
![](https://1bc791bc18.clvaw-cdnwnd.com/a614cc90a1085d24d7c55a9930bb18b8/200000012-ce558ce55a/shutterstock_1959353986.jpg?ph=1bc791bc18)
Funkce EMS tréninku
Teď, když už máme představu, jak fungují svaly na své molekulární úrovni ve svalových vláknech, můžeme přejít k tomu, jak na svaly působí naše stimulace svalů, nebo-li Elektro-Myo-Stimulace, proč je tak účinná a jaké výsledky můžete od EMS tréninku očekávat.
Zkuste teď na prázdno udělat nějaký cvik, který se běžně dělá s činkou - například standardní bicepsový zdvih. I bez zátěže pocítíte, že Váš mozek vyvolal kontrakci a sval zafungoval. Teď si představte, že byste tento pohyb nějakým zázračným způsobem dokázal/a udělat 85x za vteřinu. Posílilo by to při pravidelném opakování sval? Zcela určitě. A touto představou nekončíme. Představte si, že těch opakování za jedno cvičení nebude pouze 85, ale 51 000! A že zapojený sval nebude pouze 1, tak jak jsme to v této představě izolovaně provedli, ale bude jich 95% ve Vašem těle. A přesně toho, v režimu střídání 4 sec. kontrakce a 4 sec. relaxace u nás dosáhnete za pouhých 20 minut.
Abychom to zjednodušili. Na otázku, zda vybudujete postavu kulturisty pouze díky EMS, odpovídáme ne. Na otázku, zda díky správnému stravování ve spojení s EMS výrazně zlepšíte kondici svých svalů a vyformujete postavu a to za pouhých 20 minut týdně, říkáme ano. A na všechny ostatní otázky rádi odpovíme při Vaší první návštěvě v našem studiu :-)
Vědecké studie o EMS (malá ukázka)
Studie z roku 2017 zjistila, že 16-25 minut EMS tréninku týdně, pomáhá redukovat intenzitu bolesti spodních zad až o 87% a frekvenci bolestí až o 64%.
A co je na tom nejzajímavější? Celotělový EMS trénink přinesl lepší výsledky než tradiční terapeutická cvičení za méně času. Odkaz ZDE.
O rok později, v roce 2018, další studie nabízí podobné výsledky. Celotělový EMS trénink prokazatelně snižuje intenzitu bolesti v oblasti zad a dosahuje výrazných výsledků v oblasti síly a výkonnosti. Toto zvýšení výkonnosti a zesílení svalstva bylo o 15% vyšší než u jedinců, kteří využívají standardní techniky cvičení.
Odkaz ZDE.
Třetí studie, kterou uvedeme, publikovaná opět o další rok později, v roce 2019, opět přichází s obdobnými výsledky. Zde autoři dochází k tomu, že výsledky tradičního cvičení výrazně nezaostávají za EMS tréninkem, avšak vyzdvihují i mnohé další benefity, které EMS trénink přináší.
Odkaz ZDE.